Diody podczerwone dużej mocy w obudowie SMD od Ligitek

 

Uznana tajwańska firma Ligitek wprowadza na rynek diody podczerwone dużej mocy w popularnej obudowie SMD 3,5×3,5mm. W ofercie znajdują się produkty z wieloma kątami emisji, które znajdą zastosowanie w różnych aplikacjach. Dzięki dedykowanemu kątowi soczewki obszar świecenia jest znacznie większy niż w przypadku innych podobnych diod IR. Dostępne moce to 1W, 2W oraz 5W.

Omawiane diody podczerwone znajdują zastosowanie głównie w produktach związanych z bezpieczeństwem i nadzorem wideo, takich jak kamery telewizji przemysłowej CCTV.

Ligitek wprowadził także diodę podczerwoną bez emitowania światła czerwonego, którą można wykorzystać np. w kamerach CCTV w szpitalach lub w kamerach przy opiece nad dzieckiem.

Kąty emisji oraz wersje mocy przedstawiają się następująco:

Aby jeszcze bardziej poprawić parametry w stosunku do standardowych diod, Ligitek ulepszył swoją serię oferując dodatkowe soczewki. W oparciu o tę zaletę można elastycznie opracowywać niestandardowe produkty do specjalnych aplikacji za pomocą symulacji optycznej. Poniżej przedstawiono parametry takich dodatkowych soczewek.

Poniżej znajduje się porównanie jednej z serii Ligitek LSA ze standardową diodą podczerwoną o kącie 90o. Inaczej niż w przypadku zwykłej diody, dioda Ligitek ma obszar świecenia (vision converge) 16:9. Ta cecha poprawia równomierność oświetlenia i zmniejsza efekt tzw. „prześwietlenia” na środku obrazu, a także jest w stanie poprawić ostrość i poszerzyć pole widzenia.

Poniższe zdjęcie dotyczy testu w pokoju 9x9m. Zamontowano dwa rodzaje diod IR LED na kamerze CCTV. Jak doskonale widać prawy obraz ma zdecydowanie większe pole widzenia i wyższą ostrość niż lewy. W obrazie po lewej stronie użyto 2 sztuk zwykłej 90-stopniowej diody LED IR, która ma okrągły obszar świecenia co spowodowało tzw. „prześwietlenie” na środku obrazu; natomiast w obrazie po prawej stronie wykorzystano z 2 sztuk diody Ligitek 3535 LSA IR, która ma prostokątny obszar świecenia i ma zdecydowanie lepszą jednolitość iluminacji.

Wymiary diody podczerwonej w obudowie SMD 3,5×3,5mm oraz wymiary dodatkowych soczewek:

Przykładowe parametry optyczne i elektryczne serii LSA:

 

Skontaktuj się z nami

Masters jest oficjalnym dystrybutorem firmy Ligitek. Jeśli jesteś zainteresowany otrzymaniem próbek lub chcesz porozmawiać o swoim projekcie i możliwościach zastosowania produktów Ligitek, zachęcamy do kontaktu masters@masters.com.pl  lub bezpośrednio z wybranym Biurem Obsługi Klienta. Doradzimy najbardziej odpowiednie rozwiązanie do Twoich potrzeb.