Minimalizacja kosztów produkcji aplikacji IoT – STM32WB i sprawdzone elementy dookólne

 


Ogólnie pojęte IoT jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi elektroniki. Nowe mikrokontrolery i wprowadzane na rynek komponenty dają niespotykane wcześniej możliwości, a jedną z ciekawszych propozycji wprowadzonych w ostatnim czasie na rynek jest seria STM32WB firmy STMicroelectronics.

Platforma STM32WB jest ewolucją znanej, wiodącej na rynku serii mikroprocesorów STM32L4 o ultra niskiej mocy. Zapewnia te same cyfrowe i analogowe urządzenia peryferyjne odpowiednie dla aplikacji wymagających dłuższej żywotności baterii i złożonych funkcji. Integracja torów obliczeniowych i torów transmisyjnych wpisuje tą rodzinę w aktualne światowe trendy.

 

Bluetooth i energooszczędność

Rodzina STM32WB wyposażona została w certyfikowany moduł radiowy zgodny ze standardem IEEE802.15.4. Moduł ten dołączony został do rdzenia Cortex-M0+, co wydatnie odciąża główny procesor. Mikrokontroler zapewnia wsparcie dla Bluetooth 5.0 (BLE) jak również Open Thread i ZigBee.

Zastosowany w STM32WB FlexPowerControl zwiększa elastyczność zarządzania trybem zasilania i wydatnie zmniejsza ogólne zużycie energii. Tryb Run Mode umożliwia taktowanie rdzenia M4 z częstotliwością do 64 MHz z poborem prądu na poziomie 117 µA/MHz.

STM32WB
Dla inżynierów aplikacyjnych z pewnością dobrą informacją jest wypuszczenie przez STMicroelectronics modułów uruchomieniowych z reprezentantem rodziny STM32WB.

Filtr RF MLPF-WB55-01E3 – produkty dedykowane

Do mikrokontrolera STM32WB polecamy dedykowany filtr MLPF-WB55-01E3, który integruje pasującą sieć impedancji z filtrem harmonicznym. Dopasowana sieć impedancji jest dostosowana tak, aby zmaksymalizować wydajność RF STM32WB55xx. W urządzeniu zastosowano technologię IPD STMicroelectronics, która optymalizuje działanie fal radiowych.

A co z antenami?
proant-unictron
Dobór odpowiedniej anteny do aplikacji mobilnych oraz Internetu Rzeczy (IoT) nie jest łatwy. Warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów. Polecamy anteny zaprojektowane specjalnie dla aplikacji embedded szwedzkiej firmy Proant. Anteny OnBoard SMD 2400 to seria małych anten, które pracują w paśmie ISM 2,4 GHz i są odpowiednie do aplikacji Bluetooth, WLAN, Wi-Fi, Zigbee, itp.

Inną sprawdzoną propozycją są anteny firmy Unictron, a w szczególności AA055U. AA055U jest doskonałym wyborem do rozwiązań Wi-Fi / Bluetooth. Antena obejmuje pasma od 2400 do 2500 MHz i może zapewnić przepustowość 250 MHz na płycie demo.

Kompleksowe rozwiązania w zasięgu ręki

Podczas projektowania aplikacji, mikrokontrolery to tylko jedna z wielu składowych całego projektu. Posiadając wieloletnie doświadczenie w zakresie doboru i zastosowania komponentów inżynierowie Masters polecają jako elementy dookólne produkty sprawdzonych firm – indukcyjności od Chilisin, dedykowane anteny od Unictron i Proant, a także kwarce od NDK.

Gdzie po więcej informacji?

Poszerzone wiadomości na temat funkcji i możliwości mikrokontrolerów STM32 znajdą Państwo w artykule Mikrokontrolery STM32WB – prostota, energooszczędność i minimalizacja kosztów produkcji dla aplikacji IoT.

Zachęcamy do bezpośredniego masters@masters.com.pl. Przedstawimy Państwu szczegółową ofertę od dobrania odpowiednich komponentów, przez kompleksową pomoc techniczną po produkcję masową.