RFID filarem rozwiązań dla Przemysłu 4.0

Do fabryk i zakładów produkcyjnych wkracza właśnie czwarta rewolucja przemysłowa. Jednym z jej filarów jest pełna automatyzacja oparta nie tylko o radiową identyfikację obiektów w czasie rzeczywistym, ale również o możliwości wynikające z rozszerzenia funkcjonalności RFID o dokonywanie pomiarów i kolekcję danych z sensorów.

STMicro

Rozwój techniki RFID doprowadził do stworzenia bogatego portfolio układów umożliwiających praktyczną adaptację w najbardziej kluczowych dla przemysłu procesach. W zależności od potrzeb firma Masters zapewnia szeroki wachlarz układów w trzech obszarach:

  • układy do identyfikacji obiektów
  • układy dynamiczne do identyfikacji obiektów
  • układy przeznaczone do czytników RFID

STMicro

Praktyczne wykorzystanie dostępnych rozwiązań, czyli Dynamic Tags

W kontekście Przemysłu 4.0 zwracają szczególnie uwagę rozwiązania oparte o tzw. Dynamic Tags. W tym wypadku poza standardową funkcjonalnością identyfikacji obiektu, otrzymujemy możliwość kolekcji danych i komunikacji np. w celu pobrania danych z sensorów monitorowanego obiektu.

STMicro

Powyższa ilustracja obrazuje działanie Energy Harvesting oraz działanie ST25DV I2C Dynamic NFC Tag (cechy szczególne: ISO15693, NFC typ V, praca w temperaturach od -40 do +125oC, niski pobór mocy oraz funkcja Energy Harvesting, poniżej 1µA w trybie standby).

Innym ciekawym układem z serii Dynamic NFC Tag jest wersja ST25DV-PWM dedykowana w szczególności rozwiązaniom sterowania oświetleniem. Otwiera się tutaj możliwość tworzenia nowej gamy rozwiązań skierowanych nie tylko do przemysłu, ale również do automatyki domowej.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom producenci dostarczają poza komponentami elektronicznymi narzędzia informatyczne umożliwiające prototypowanie. Przykładem takim jest eDesign STMicro firmy ST, aplikacja dedykowana szybkiemu i przyjaznemu prototypowaniu anten.

A więc jakie jest najlepsze rozwiązanie?

Kluczem do przyjaznego prototypowania jest oferowanie modułów umożliwiających testowanie możliwości adaptacyjnej układów i szybkie weryfikowanie przydatności. W ofercie Masters znajduje się szeroki wachlarz modułów. Na ilustracjach poniżej i obok znajdą Państwo zobrazowanie ekosystemu ST25 oraz przykładowe płyty ewaluacyjne (X-NUCLEO-NFC04A1, M24SR-DISCO-PREM, X-NUCLEO-NFC02A1).

STMicro STMicro STMicro

Zapraszamy do kontaktu.