Pierwszy kompaktowy oscylator kwarcowy z kompensacją temperatury o wysokiej częstotliwości

 

Firma Nihon Dempa Kogyo Co., Ltd. opracowała niskoszumowy oscylator kwarcowy TCXO (oscylator kwarcowy z kompensacją temperatury NT1612AJA) o wymiarach 1,6 x 1,2 x 0,45 mm, który jest zgodny z wysoką częstotliwością i zmniejsza degradację szumu fazowego, skutkując najwyższym w branży poziomem-160 dBc/Hz przy przesunięciu 100 kHz.

Szybki rozwój 5G i nie tylko 5G, a także 6G i innych szybkich połączeń mobilnych, Wi-Fi nowej generacji i innych stacji bezprzewodowych, które zostaną opracowane w przyszłości, przewiduje węższe spektrum, więc pilnie potrzebna jest promocja efektywnego wykorzystania fal radiowych. Jednym z rozwiązań tego problemu jest stworzenie technologii efektywnego wykorzystania fal radiowych w paśmie wysokich częstotliwości.

W celu obsługi komunikacji bezprzewodowej w paśmie wysokich częstotliwości konieczne jest zwiększenie liczby mnożenia częstotliwości generowanej przez źródło drgań odniesienia wewnątrz urządzenia komunikacyjnego. Jednak wraz ze wzrostem liczby mnożenia zwiększa się składowa szumu, co powoduje pogorszenie czułości odbioru lub pogorszenie wydajności komunikacji z powodu pogorszenia dokładności modulacji (odchylenie między fazą, a amplitudą sygnału).

Jednym ze środków zaradczych jest redukcja współczynnika mnożenia poprzez zwiększenie częstotliwości oscylatora odniesienia wewnątrz urządzenia, co prowadzi do utrzymania i poprawy właściwości radiowych. Dlatego przewiduje się, że w przyszłości zapotrzebowanie klientów na niskofazowe szumy o wysokiej częstotliwości TCXO wzrośnie ze strony klientów korzystających z aplikacji na smartfony 5G i innych aplikacji.

W zeszłym roku firma NDK wypuściła na rynek kompaktowy oscylator kwarcowy z kompensacją temperatury i mocą wyjściową do 52 MHz, który posiada najwyższą w branży charakterystykę szumów fazowych. Zachowując jego charakterystykę, pracowała nad zwiększeniem częstotliwości do 104 MHz, czyli dwukrotnie większej.

Niedawno firma NDK opracowała pierwszy w branży TCXO o wysokiej częstotliwości i niskim poziomie szumów fazowych, wykorzystując syntetyczne kryształy kwarcu o wysokiej jakości opracowane w wysokiej jakości, optymalizując konstrukcje rezonatorów kwarcowych poprzez procesy fotolitograficzne i redukując szumy w obwodach oscylatorów, które są kompatybilne z wysokimi częstotliwościami.

  • Szum podłogowy -160 dBc / Hz przy przesunięciu 100 kHz
  • Drganie fazowe 110fs przy 12 kHz do 20 MHz

Firma NDK planuje wykorzystać tę technologię, aby stopniowo rozszerzać ofertę produktów o inne rozmiary.

Zachęcamy do kontaktu

Jeśli są Państwo zainteresowani otrzymaniem próbek lub chcą porozmawiać o swoim projekcie i możliwościach zastosowania kwarców NDK zachęcamy do kontaktu zakupy@masters.com.pl lub bezpośrednio z wybranym biurem obsługi klienta. Doradzimy najbardziej odpowiednie rozwiązanie do Państwa potrzeb.