Standardowe i spersonalizowane rozwiązania bateryjne

W naszym zdigitalizowanym świecie coraz większy nacisk kładzie się na rozwiązania proekologiczne. Również jeśli chodzi o elektronikę i zasilanie. Często nie jesteśmy świadomi, jak wiele rzeczy posiada działa dzięki energii wytwarzanej przez baterie. Lista zastosowań oraz urządzeń bateryjnych jest właściwie nieskończona. Poniżej przedstawiamy standardowe rozwiązania stosowane globalnie oraz możliwości personalizacji baterii.

EEMB – globalny producent rozwiązań bateryjnych

Firma EEMB to wytwórca baterii z Hong Kongu. Posiada 25-letnie doświadczenie i oferuje szeroką gamę bateryjnych rozwiązań zasilających do zastosowań przenośnych i stacjonarnych. Oferta obejmuje takie produkty jak baterie litowo-jonowe, litowo-polimerowe, litowo-żelazowe, litowo-manganowe oraz litowo-tionylowe. Zakłady produkcyjne EEMB znajdują się w Chinach. Fabryki mają certyfikaty ISO 9001 oraz ISO14001 oraz własny system zarządzania jakością i środowiskiem, dzięki czemu mogą dostarczać produkty niezawodne oraz spełniające najsurowsze normy.

Gdzie stosuje się rozwiązania bateryjne?

Rozwój nowoczesnego przemysłu oraz rosnąca obecność urządzeń elektronicznych zarówno w życiu codziennym, jak i w przemyśle stwarza nowe możliwości dla zastosowania baterii. Do najpopularniejszych aplikacji, które korzystają z zasilania bateryjnego można zaliczyć:

  • Liczniki energii, wody, ciepła i gazu
  • Lokalizatory GPS
  • Rejestratory temperatury i wilgotności
  • Czytniki / rejestratory NFC
  • Monitoring logistyczny materiałów w skrajnie niskiej temperaturze (np. transport szczepionek)
  • Moduły dostępu / karty dostępowe
  • Urządzenia wearables
  • Urządzenia medyczne doraźne (np. aplikatory wziewne)
  • Elektroniczne kapsułki medyczne
  • Kuchenne filtry wody

 

Rys. Bateria jednorazowa ER26500 (3.6V skład Li-SOCl2: współczynnik samorozładowania rocznie <1%, nominalna pojemność 9000mAh, okres przydatności do 10 lat w temperaturze pokojowej).

Baterie guzikowe i cylindryczne

Przykładem użycia popularnej baterii guzikowej o symbolu CR2032 jest urządzenie filtrujące wodę, które posiada funkcję licznika napełnień oraz z diodą LED informującą o konieczności wymiany filtra. Urządzenie posiada układ elektroniczny zliczający ilość otwarcia klapki do nalewania wody. Wewnątrz zainstalowana jest bateria jednorazowa, lutowana do modułu płytki PCB ze spersonalizowanym montażem THT.

Rys. Bateria Li-MnO2 ( litowo-manganowa ) model CR2032-VAY3-A16832 3.0V: montaż THT, pojemność 210mAh, zakres temperatury pracy -20 oC +60 oC. 

Baterie guzikowe do montażu SMD oraz THT są stosowane zarówno w rozwiązaniach standardowych, jaki  i personalizowanych (zgodnie z  wytycznymi otrzymanymi od klienta lub ze standardowym rozmiarem lub ułożeniem pinów lutowniczych). Firma EEMB jest wyspecjalizowana w tego typu rozwiązaniach i posiada w asortymencie różne wersje baterii guzikowych z dedykowanym typem montażu. Klienci mogą wybierać z spośród 32 standardowych rozwiązań.

 

Rys. Rozwiązania personalizowane baterii guzikowej z montażem SMD

Montaż SMD nie jest zarezerwowany tylko dla baterii guzikowych. Istnieje możliwość zastosowania go również w przypadku baterii cylindrycznych. W ofercie EEMB klienci mogą wybierać z listy 10 standardowych rozwiązań.

Rys. Rozwiązania personalizowane baterii cylindrycznej z montażem THT

Baterie Li-SOCl2 oraz rozwiązania hybrydowe

Baterie o składzie chemicznym Li-SOCl2 (litowo-chlorkowo-tionylowe ) montowane są m.in. w urządzeniach pomiarowych. Ponadto wykorzystywane są  tzw. hybrydy, czyli połączenie baterii z kondensatorem litowym według wytycznych klienta. W ofercie możemy znaleźć różne warianty takich kombinacji.

Najpopularniejsze wersje tego typu rozwiązań bateryjnych to: ER14250, ER14505, ER18505, ER26500, ER34615 z różnymi końcówkami, przewodami lub złączami.

Rys. Bateria ER14250 3.6V skład Li-SOCl2: współczynnik samorozładowania rocznie <2%, nominalna pojemność 1200mAh, okres przydatności do 10 lat w temperaturze pokojowej.

Dzięki zastosowaniu kondensatora litowego i powiązaniu go z baterią otrzymujemy możliwość uzyskania większego prądu impulsowego oraz zapobieżenia pasywacji (dzięki drenowaniu baterii ciągłym, bardzo małym prądem).  Pasywacja jest zjawiskiem naturalnym, które występuje w bateriach o składzie Li-SOCl2 i powoduje, że bateria może pracować w danej aplikacji nawet do 20 lat.

Rys. Bateria ER14250 + kondensator litowy HR14250: maksymalny prąd impulsowy 2.6A, temperatura pracy od -40 OC do + 85 OC.

 

 

Rys. Schemat pakowania i montażu hybrydy z wyprowadzeniem przewodowym oraz wtyczką

 

Jakość i doświadczenie w produkcji baterii

Warto wspomnieć, że w marcu 2018 r. firma EEMB zaczęła oficjalnie korzystać z inwestycji, którą jest obiekt o powierzchni 27 000 m². Nowy ośrodek produkcyjny i automatyczna linia produkcyjna spowodowały potrojenie możliwości produkcyjnych firmy EEMB. Fabryka umożliwia sprostanie rosnącemu zapotrzebowaniu ze strony klientów i zaspokojenie ich potrzeb. Zmodernizowane urządzenia i w pełni kontrolowane środowisko w fabrykach dają również możliwość wzrostu wydajności oraz zwiększają niezawodność wytwarzanych baterii.

Wynikiem nieustannego inwestowania w innowacje przez firmę EEMB są wysokie standardy polityki badawczej i projektowej w rozbudowanym dziale R&D. Produkty są wytwarzane zgodnie z szeregiem certyfikatów jakościowych, spełniając normy: ISO 9001, UL, CE, ROHS, UN, IEC.

Zachęcamy do kontaktu

Na początku 2021 roku firma Masters nawiązała oficjalną współpracę z globalnym producentem baterii firmą EEMB. Masters oferuje pełen asortyment baterii EEMB zarówno w wersji standardowej, jak i spersonalizowanej. Zachęcamy do kontaktu zakupy@masters.com.pl .

Dodatkowe informacje znajdziesz również we wpisie tutaj